tiananmen

Tiananmen Meydanı’ndaki öğrenci gösterilerini bastırmak için askerlerin öğrencilere yaptığı zulme Çinli lider Deng Xioping, onay verdi. Ardından katliam hakkında şu sözleri söyledi:  ”Sözüm ona demokratik savaşçılar iktidarı ele geçirirlerse şayet, bu sefer de birbirleriyle dalaşacaklar. İç savaş patlak verir vermez, ortalık kan gölüne dönecek.” Alışveriş torbası taşıdığı düşünülen bir adam.. Siyah pantolonlu ve beyaz gömlekli bu adam kendisine yaklaşan bir  tankın önünde durduğunda sakin görünüyordu.Tank bir yana saptığında, adam da o tarafa geçti. Tank diğer yana saptığında ise adam bir kez daha tankın yolunu tıkadı. Amacının ne olduğu tam olarak anlaşılmasa da şoförle konuşmak için  araca tırmandığı görüntülendi. 1989 Tiananmen Meydanı katliamında, askerlerin Pekin’de eylem yapan bir grup protestocu gence ateş açtığı gece, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) savaş makinelerine baş kaldıran bu adamın görüntüsü o gecenin unutulmaz bir figürü oldu.

tiananmen

Eylemin Başlama Nedeni..

Demokratik reformlar konusunda açık görüşlü olan ÇKP’nin eski genel sekreteri Hu Yaobang’ın ölümü üzerine yas tutulmaya başlanması bu eylemin en önemli nedenlerindendi. Üniversite öğrencilerinin çoğunluğu oluşturduğu 10.000 kişi, Tiananmen Meydanı’nda genel sekreterin arkasından yas tutmak üzere toplandı. Çin’in her yerinde boy gösteren protestocu grupların siyasal, toplumsal ve ekonomik reform istektekleri gösterilerin günlerce sürmesine neden oldu.

Mikhail Gorbaçev’in resmi ziyareti ile Tiananmen Meydanı’na bir milyon kişinin  inmesi, eylemi dünya medyasının odak noktası haline getirdi. Eyleme sıkıyönetim ilan eden ÇKP, yaşananlara öfkesini bu karşı koyuş ile belirtmiş oldu. 3 Haziran akşamı tanklar, helikopterler ve taarruz tüfekleriyle donatılmış on binlerce asker, Tiananmen  Meydanı’na doğru hareket etti. Protestocuların etrafını sarmak amacıyla meydanın merkezine doğru ilerleyen askerler, kalabalığa ateş etmek için durdular.

Askerler ve protestocular arasında yaşanan kanlı bir mücadeleden sonra ordu, meydanın kontrolünü sabahın son saatlerinde ele geçirdi. 5 Haziran günü ordu, protestocular üzerindeki  şiddet dolu zulmünü tam anlamıyla bitirmemişti. Bütün bu yaşananlardan sonra Pekinli öğrenciler, gösterilerin yoğunlaştığı Tiananmen Meydanı’na köpükten yaptıkları “Demokrasi Tanrıçası’’ isimli bir heykel inşa ettirerek bu yaşanan acı dolu olayı ölümsüzleştirmişlerdir.

 

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz