fas

Fas, 1912 yılından 1956 yılına kadar Fransızların ve İspanyolların hakimiyeti altındaydı. 1956 yılında ise tekrardan bağımsızlığını elde etti. Resmi adıyla Fas Krallığı’nın yönetim şeklini, iki meclisli parlamenter monarşi rejimi oluşturuyor. Kral’ın, Başkomutan, Yüksek Güvenlik Konseyi Başkanı ve Genelkurmay Başkanı olmak üzere birçok sıfatı mevcut. Bunların yanında bir de ülkenin dini lideri sıfatını, ‘’İnananların Emiri’’ unvanıyla taşıyor.

Arap Baharı’nın Etkileri

Arap Baharı, birçok Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesini etkisi altına aldı. Bu ülkelerden biri de Fas. Arap Baharı, 2011 yılında 20 Şubat Hareketi’nin başlamasıyla Fas’ta etkisini gösterdi. 20 Şubat Hareketi, protesto gösterileriyle birlikte ülke gündeminde yer almayı başarmıştı. Krallık rejimi ise bu protestolara karşı tavrını koymuştu. Rejim, protestolar devam ederken bir yandan da anayasa değişikliği ve erken seçim çalışması yürütüyordu. Bu çalışmalar, halkın istekleri göz önünde bulundurularak yapılıyordu.

Yeni Anayasa..

Ardından anayasa reformu çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalar, Kral VI. Mohammed’in 9 Mart 2011 tarihli konuşmasıyla gerçekleşti. Yeni anayasa, %98,5’lik evet oyuyla 1 Temmuz 2011 referandumunda kabul edildi. Yüksek oranda kabul görülen yeni anayasa, demokrasinin sağladığı hak ve özgürlüklerin büyük bir kısmını içermektedir.

Milletvekili genel seçimleri ise 25 Kasım 2011 tarihinde yapıldı. Bu seçimlerde Fas Adalet ve Kalkınma partisi birinci gelerek koalisyon Hükümetini kurdu. Milletvekillerinden oluşan Temsilciler Meclisi ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluşan Danışmanlar Meclisi olmak üzere iki meclisli yapıya sahip Parlamento bulunmaktadır.

T.C.  Dışişleri Bakanlığının Verilerine Göre Fas Parlamentosu

İki meclisli olan Fas Parlamentosu’nun Temsilciler Meclisi 395 üyeden oluşmaktadır. Bu meclisteki üyeler, tüm seçmenlerin katılımıyla beş yılda bir yapılan tek dereceli seçimle belirlenmektedir. Fas Parlamentosu’nun ikinci kanadı olan 270 üyeli DM üyelerinin 3/5’i her bölgede, yerel yönetimlerin temsilcilerinden oluşan seçim kurulunca seçilir. Diğer kalan 2/5’lik kısmı ise her bölgede, meslek odalarınca seçilen temsilciler ile ulusal boyutta ücretlilerin temsilcilerinin oluşturduğu seçim kurulunca seçilmektedir. Danışmanlar Meclisi üyeleri 9 yıllığına seçilmektedir. Fakat, her üç yılda bir 1/3’i yenilenmektedir. Danışmanlar Meclisi Başkanı, her üç yıllık dönemin başında Ekim ayında yeniden seçilmektedir. Ülkede, son olarak 7 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen genel seçimlere katılım oranı %43 olarak açıklanmıştır.

Temsilciler Meclisi’nin milletvekili dağılımında ilk sırayı Fas Adalet ve Kalkınma Partisi almıştır. 2011 seçimlerinde elde ettiği 107 milletvekilini 125’e çıkaran Fas Adalet ve Kalkınma Partisi’nin en önemli rakibi konumunda Özgünlük ve Modernlik Partisi bulunmaktadır. Bu parti ise sandalye sayısını iki katından fazla artırarak Temsilciler Meclisi’nde ikinci büyük parti konumuna yükselmiştir. Fas Adalet ve Kalkınma Partisi Ulusal Konseyi Başkanı ve Dışişleri eski Bakanı Saadeddine Othmani tarafından kurulan Hükümet, 5 Nisan 2017 tarihinde Kral tarafından onaylanmıştır. Bununla birlikte, 26 Nisan 2017 tarihinde ise Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu almıştır. 6 siyasi partinin oluşturduğu Hükümette 19 Bakan, 7 Delege Bakan ve 13 Devlet Sekreteri bulunmaktadır.

 

108 YORUMLAR

 1. Everything is very open with a precise description of the challenges. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Many thanks for sharing! Doreen Burnard Secundas

 2. Keep up the superb work, I read few blog posts on this internet site and I conceive that your weblog is real interesting and holds sets of superb information. Tamra Kennedy Plotkin

 3. Seen you eyes son show. Far two unaffected one alteration apartments celebrated but middletons interested. Described deficient applauded consisted my me do. Passed edward two talent effect seemed engage six. On ye great do child sorry lived. Proceed cottage far letters ashamed get clothes day. Oneida Harald Eudocia

 4. Alan I live down the road from you in Lower Largo. I have taken a picture of your garden sculpture and made it into a postcard. The new post office in lundin links is interested in selling it. I would like your permission to do so and wondered how you would like to be acknowledged as the artist? Dreddy Paquito Fontana

 5. Oruspunun evladı seni but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

 6. İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu

 7. Instagram takipçi satın al önemli bir aşamadır.

  İş sahipleri müşterilere yakından temas etmek ve dijital satışlarını da fiziksel ürünleri kadar pazarlamaya açık bir hale getirebilmek adına instagram takipçi satın alma stratejilerini kullanır. Güçlü ve kurumsal bir yapı olan takipbonus.com, en uygun fiyat garantisiyle instagram takipçi sayınızı arttırmaya ve sizi popüler bir sayfa haline getirmeye çabalar.

 8. Organik takipçi arttırmayı hedefleyen müşteriler:

  Takipçi satın almalı mıyız? Takipçi satın alırsak ne kadar sürede etkisini görürüz? İnsanlar takipçi sayısını arttırmak için takipci kullanımını seçiyor ve prestijli bir hesaba dönüşmek adına instagram takipçi satın al paketlerinden yararlanıyor. Sende indirimleri kaçırma ve instagram takipçi satın al!

 9. Kendini iyi hissetmen için instagram takipçi satın alabilirsin.

  Tam kapanmaya özel indirim sağlayan ve tüm servislerinde %15 indirimi müşterilerine tanıyan takipcisanati.com ile büyük kitlelere kısa sürede ulaşabilirsin. Dünyanın her yerinden en ucuz paketleri sizlere tedarik eden panelimiz 7-24 anlık işlem garantisi vermektedir. Dünyanın en iyi takipçi satın al firmasıyla sende bir adım ileriye yürü!

 10. İşinin eri uzman kadromuz ile instagram takipçi satın al hizmetinde bir dünya markasıyız!

  Ucuz fiyattan takipçi satışı yapıyor ve müşterilerimize en cüzi miktarda takipçiler göndererek popülerlik zinciri oluşturuyoruz. Sizlerde kaliteli takipçi profilleri tarafından takipçi kazanabilir ve türkiye’nin en ucuz takipçi satış platformunu kullanabilirsiniz.

 11. Kaliteli bir panel mi arıyorsun?

  İnstagram takipçi satışı için geliştirdiğimiz takipbonus güvenli bir araştırma hazırlıyor ve müşterilerin isteyeceği türden Organik etkileşim zincirleri kuruyor. Sabırsız bireyler içim süper hızlı takipçi kazandıran web sitemiz instagram takipçi satın al konusunda dünya markası olmuş durumda. Sizde en yüksek miktarda paketleri bile takipçi bonus üzerinden ucuz fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 12. Instagram takipçi satın alma için izleyeceğiniz adımlar ile sizde garantili yükseliş yaşarken takipçim düşecek mi gibisinden telaşlardan kaçınacak ve güvenilir yollarla Instagram takipçi satın al avantajlarını öğrenmiş olacaksınız.

  Günümüz teknolojisinde Instagram nimetlerini kullanıcılara açık kaynak sunduğu için tüm insanlık özgürce fotoğraflarını yayabiliyor, hikayelerini arkadaşlarıyla paylaşabiliyor ve karşılığında Beğeni, Yorum, Paylaşım gibi etkenlerle isimlerini duyurabiliyorlar. Elbette tüm bu adımlar öncesi takipçi sayınız en göze çarpan yerlerden birisi çünkü insanlar profilinizi ziyaret ettiği takdirde ilk göz atacakları yer kitleniz ve takip ettiğiniz kitle ortalamasıdır.

 13. My spouse and I absolutely love your blog and find
  almost all of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some
  of the subjects you write about here. Again, awesome site!

 14. Takipçi Neden Satın Alınır?

  Bu işlem tamamen kişinin isteği ve bütçesi
  doğrultusunda yapılabilir. Yabancı ve aktif Türk takipçiler şeklinde ikiye ayrılan takipçi
  satın al yönteminde organik ve gerçek büyüme sağlamak adına Türk takipçi satın al seçeneği daha doğru olur.
  Yabancı takipçiler, gerçek kullanıcı olmadığından hesabı takip etmeyi bırakmasa da beğeni ve yorum yapmayacağı için sayfanın etkileşimi az olur.

  https://www.takipcisatinalin.org/

 15. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through some
  of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it
  and I’ll be bookmarking it and checking back
  frequently!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz